Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Mokrzyskach finalistami ogólnopolskiego testu wiedzy o cieple i energii „Skąd bierze się ciepło”, organizowanego przez Izbę Gospodarczą Ciepłownictwo Polskie we współpracy z MPEC Brzesko. Do finału konkursu zakwalifikowali się uczniowie 22 szkół podstawowych z całej Polski, w tym ze szkoły z Gminy Brzesko.

Konkurs odbył się w ramach ogólnopolskiego projektu „Lekcje Ciepła”. Aby wziąć udział w konkursie dzieci musiały uczestniczyć w co najmniej trzech „Lekcjach ciepła” zorganizowanych w szkołach oraz wypełnić testy wiedzy o cieple i energii przed pierwszą i po ostatniej „Lekcji Ciepła”. Nauczyciele prowadzący zajęcia korzystali z materiałów edukacyjnych dostępnych na platformie e-learningowej lekcjeciepla.pl m.in. z prezentacji online i audiobooków.

„Lekcje Ciepła” mają doskonałą, bogatą w treści edukacyjne oprawę merytoryczną, przyjazną językowo i atrakcyjną graficznie platformę e-learningową – podkreśla Agnieszka Szułakiewicz, nauczycielka w Szkole Podstawowej nr 9 w Tarnowie, która przeprowadziła „Lekcje Ciepła” dla uczniów klasy piątej. Mimo że prezentują trudne zagadnienia dotyczące produkcji ciepła czy powstawania niskiej emisji, to materiał został opracowany w sposób przystępny dla dzieci, pobudzając wyobraźnię i chęć do dalszego zgłębiania tych zagadnień.

Nagrody za udział w konkursie, w postaci innowacyjnych albumów o cieple, trafiły do blisko 60 uczniów.

E-learning „Lekcji Ciepła” został opracowany z myślą o dzieciach z klas I-III i IV-V szkół podstawowych.  Zajęcia pełne są obrazowych przykładów, doświadczeń, eksperymentów i pobudzających wyobraźnię porównań. Użyte metody i formy przekazu w prosty sposób tłumaczą kwestie produkcji i oszczędzania energii, powstawania zanieczyszczeń powietrza, przeciwdziałania smogowi, a także niemarnowania zasobów i dbania o planetę.  

 „Lekcje Ciepła” to projekt edukacyjno-ekologiczny, realizowany przez IGCP, MPEC Tarnów i  dostawców ciepła systemowego w Polsce. Pogram został wyróżniony przez Komisję Europejską w ramach organizowanego corocznie Tygodnia Zrównoważonej Energii (European Sustainable Energy Week) w 2019 r. Jest to jedyny polski projekt, który kiedykolwiek znalazł się w finale odbywającego się podczas tego wydarzenia konkursu The EU Sustainable Energy Awards.

Patronat honorowy nad projektem „Lekcje Ciepła” objął Burmistrz Brzeska Tomasz Latocha.